A Time magazin az utóbbi években összegyűjti az adott időszak legfontosabb fejlesztéseit. Az idei cikk nemrég, november végén volt olvasható, ennek apropóján mi a találmányok szabadalmaztatásával kapcsolatos hátterének néztünk utána. Vezetéknélküli elektromosság, lebegő gördeszka, ehető desszertcsomagolás, személyre szabott gyógyszeradagoló, szuperbanán, női akciófigurák, okos óra, szelfi bot és 3D nyomtató szerepel többek között a listán, mely nyilván egy szubjektív válogatás, de világmegváltó, hasznos és érdekes megoldásokat is felvonultat.
A fenti képen látható, felszín felett 1 inch magasságban lebegő deszkáról külön blogbejegyzésünk is született, ha érdekel, itt megtalálod. A szabadalmi dokumentum benyújtott példánya itt olvasható el és tölthető le. A hivatalhoz való bejelentés már 2013 októberében megtörtént, úgyhogy megoldásuk biztonságban van, a jog által védett. Ebben a fázisban történik a befektetőkkel való tárgyalás, adománygyűjtés a kickstarter.com-on, és a marketing, a nevük megerősítése. Ilyenkor érdemes a termékre védjegyoltalmat is igényelni, mely nemcsak presztízst ad, hanem lehetőséget, hogy a versenytársakkal, sőt mindenkivel szemben felléphetünk, aki akár csak véletlenül is a levédett márkanevével összetéveszthető megjelölést használ.
Az US2014265690 A1 számú amerikai közzétételi irat rajzai, azaz a légdeszka műszaki rajzai
A szelfi bot 2014-ben született.
Kezdjük a nagyon vitatott okosórákkal, amelyek ezen a listán is jelen vannak, nem meglepő módon. Az Apple bemutatóján megismert okosórák nemcsak az időt mutatni, hanem üzenetet küldeni, tranzakciókat elvégezni, fitnesz adatokat gyűjteni is képesek amellett, hogy dekoratív ékszerek lehetnek. Szabadalmi iratuk 2011 július 20-án került benyújtásra. Ebből is látszik, hogy hány év munkája van egy-egy termékbemutató mögött. Ez valóban fontos, ügyfeleinknek mi is mindig azt tanácsoljuk, hogy amíg nem rendelkeznek hathatós védelemmel, tartsák titokban illetéktelenek elöl megoldásukat. A nem védett, de nyilvánosságra jutott megoldásokat ugyanis bárki felhasználhatja. A gyengén védett megoldások is viszonylag könnyen megkerülhetőek, ezért a szabadalmi ügyvivő személyének kiválasztása is kulcsfontosságú. A találmány okos karkötő, csuklón hordható elektronikus eszköz néven fut. A dokumentumban érdemes végignézni az ábrákat is. A menüben a hivatkozott dokumentumokra kattintva pedig láthatjuk, hogy három igen hasonló találmány került azóta az adatbázisba, egy a Google, egy a BlackBerry és egy a Motorola neve alatt.
Szintén a legjobb találmányok listáján találhatjuk a „Blackphone”-t, mely biztonságos, lekövethetetlen telefonálást tesz lehetővé. Ennek a megoldásnak is utánajártunk a szabadalmi iratának, melyet itt érnek el.
A cikkben számomra a leghasznosabb és valóban a legjobb találmánynak a „vezetéknélküli elektromosság” (wireless electricity=witricity) tűnik, mely az MIT (Massachusetts Institute of Technology, Bostonban) szabadalmi bejelentésén alapszik. A világhírű műszaki egyetemről eddig is tudtuk, hogy zsenik járnak oda, most csak még egy okot adtak erre. Ki ne álmodna arról, hogy mobilját vezeték nélkül töltse, vagy a süteményt a szoba kellős közepén készítse el, anélkül, hogy a drótok rövidsége befolyásolná a munkánkat? A találmányon az elektromos autók töltése kapcsán kezdtek el kísérletezni, 2006-ban nyújtották be egyébként ezzel kapcsolatban az első leírásukat. Nem meglepő, hogy ennyi év kell ennek tökéletesítésére. Szép, és ezek szerint már nem annyira távoli jövő, ha előbb-utóbb minden vezeték nélkül tud majd működni. A WiTricity cég a honlapján egyébként becsületesen beszámol minden egyes szabadalomról, országonként, állapotonként szétszedve. Ők az MIT-nak fizetik a licencdíjat cserébe a találmányok használati jogáért. Hasznosítási szerződés (licencszerződés) keretében a szabadalmas, illetve a szabadalmi igény jogosultja engedélyt ad a találmány hasznosítására, a hasznosító pedig köteles díjat fizetni.
Amennyiben jó ötleted van, feltaláltál valamit, vagy céged márkanevének védelmével kapcsolatban akadna kérdésed, bátran fordulj hozzánk. E-mailekre is szívesen válaszolunk, de személyes tanácsadásra is van lehetőség. Jó lenne, ha a magyarokból újra előbújna a kreativitás, a méltán híres feltalálói készség, és ma is ellátnánk a világot fantasztikus magyar találmányokkal!
Itt a 2013-as, itt pedig a 2012-es válogatást is megnézheted. Ezekben a felsorolásokban is számos világhírű, nagy változást hozó megoldások szerepeltek.
Pintz Zsófia
Pintz és Társai
Szabadalmi, Védjegy és Jogi Iroda
www.szabadalmi.hu