Orbitális hibák és dilettantizmus a szabadalmi kormányhivatalnál, napvilágra került fejlesztési titkok, és mindennek megkoronázásaként egy koncepciós per a problémát észlelő bejelentők ellen. Milyen kutyakomédiát tartogatott még Bendzsel Miklós, az SZTNH elnöke?
A FIFA vezetők már "jó úton" vannak, a szabadalmak gyevi bírója viszont még fegyelmit sem kapott. Valakinek nagy szüksége lehet rá, hiszen ténykedése alatt 50 éves mélypontra zuhant a magyar szabadalmi bejelentések száma. Most talán a cél a 100...
Hivatalos civil közlemény: Koncepciós pert akart a Bendzsel által egyszemélyben felügyelt szabadalmi kamara egy, a fejlesztők érdekét védő szabadalmi ügyvivő ellen - a pert jogerősen elbukták. De miért hurcolnának meg egy közérdekű bejelentőt?
Úgy tűnik, fontosabb volt számukra a látszat fenntartása, mint a magyar szabadalmak védelme. Előzőleg ugyanis Magyarország szabadalmi titkai több mint egy évig nyilvánosan elérhetőek voltak a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) honlapján – ráadásul a külföldieknek még tolmácsra sem volt szükségük, hiszen a hiba az angol nyelvű oldal esetén is jelentkezett. A hiba nem csak ez volt, bár egy 95 millió Ft-ból készített biztonsági rendszertől ennél több várható el. Hiba, hogy csak egyetlen adatbázisa van a hivatalnak, ebbe pakoltak bele mindent. Hiba, hogy nem ellenőrizték több mint egy évig a hozzáférhetőséget, és valós idejű riportot sem rendeltek a hozzáférésekről. Az Index a világ leggagyibb hibájának nevezte a botrányt.
Az ügy hátterében feltételezhetően súlyos vezetői mulasztások álltak. A magyar innovációt sújtó példátlan hibát a Magyar Szellemi Tulajdonvédelmi Egyesület (MSZTE) jelezte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak, konkrétan Répássy Róbertnek, aki felügyelte az SZTNH-t. Ő viszont kit bízott meg vizsgálattal?
Bendzsel Miklóst, a vétkes SZTNH elnökét.
Bendzselnek jeleznie kellett volna összeférhetetlenségét, mert a hivatal szabályzata szerint ő az információbiztonság felelőse is. Így a felügyelő minisztérium jóvoltából Bendzsel elnök vizsgálta Bendzsel információbiztonsági felelőst.
És hogyan kezdte „alapos” vizsgálatát Bendzsel Miklós? Hackertámadást kiáltott, majd amikor ezzel nevetségessé vált, a vizsgálatot középen kezdve, a bizonyítási eljárást kívánta hackertámadásként beállítani, majd az általa felügyelt Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamara Török Ferenc kamarai elnök aktív közreműködésével fegyelmi eljárást indított a közérdekű bejelentők elnöke ellen, és megfosztotta őt kamarai tagságától. A kizárás egyúttal egzisztenciavesztést is jelent egy négygyermekes családapa számára.
A koncepciós per persze már kilométerekről bűzlött: a versenytársakból összeállított fegyelmi tanács ugyanis nyolc darab kiemelten súlyos eljárásjogi szabálysértést követett el a bíróság szerint. Nem tisztázták például a megtörtént eseményeket, illetve egyszerűen nem biztosították a védekezéshez való jogot sem.
Ezek után talán nem meglepő (vagy ha igen, az meglehetősen szomorú), hogy
az illetékes bíróság igazságot szolgáltatott, és visszaállította a bejelentő kamarai tagságát.
Hazug embert hamarabb utolérik..., bár itt Magyarországon sokan még meglehetősen gyorsan tudnak futni.
Az Alapvető Jogok Biztosának jelentése szerint az SZTNH részéről Bendzsel Miklós, a Kamara részéről Török Ferenc is érintett az ügyben. A jelentés szerint a Kamara tevékenysége (ti. megtorló intézkedések alkalmazása a közérdekű bejelentő ellen) „alkalmas a közigazgatásba és ezen keresztül az államba vetett bizalom megingatására”.
Pedig az már így is meglehetősen ingatag lábakon áll. A napokban újabb botrány van kibontakozóban a szabadalmi hivatal háza táján. Egy parlamenti képviselő feszegeti a hivatali korrupciót. Répássy válaszolt, találja ki mit! A helyes kommentelők különböző fegyelmik közül választhatnak a Szabadalmi kamara kínálatában. - Először a FIFA vezetőktől is csak kérdeztek....
Wutzli Tóbiás