A Videotonnal egy szintről indult Samsung egy év alatt egyedül 7000 %-kal több szabadalmi bejelentést tett, mint az összes magyar cég és egyetem együttvéve. Tudta, hogy a két "csapatot", a Samsungot és a Videotont egyszerre alapították 1938-ban? Tudta, hogy a Vidi először vadásztöltényt árult, a Samsung pedig zöldséget? És hogy a Videoton 1961-ben már kitűnő TV-t gyártott, míg a Samsung csak 1970-ben kezdte?
A Videoton történetét talán ismerjük, de nézzük a Samsungét. Mr. Lee alapította, de ezzel még nem mondtam sokat, mert ott majdnem mindenki Lee, hacsak nem Kim, vagy Park. A zöldség mellett gabonával is elkezdett foglalkozni, malmokat vett, és cégét a Top 10 közé hozta fel. Az ötvenes évek elején azonban a háború elpusztította gyárait. Nem roppant össze, de liszttől a cukor felé fordult, majd öltönyöket is készített.
Mindenesetre ügyesen csinálta, mert ismét megerősödött. A '70-es évektől fordult az elektronika és más iparágak felé. Jól tette. Ma már a világ vezető elektronikai gyára, de gyárt hajókat, autókat meg amit csak akarsz. A Samsung azóta kicsit elhúzott a 208 milliárd euró árbevételével (a Vidié: 0,3).
A két csapat versenyéhez hasonlítható a válogatott is. És már át is térhetünk a szabadalmi meccsre. 1949-ben mindkét országban kb. 200 : 200 szabadalmi bejelentés született, így az eredmény - ha ezres egységben számolunk, akkor nulla : nulla (iksz).
1980-ban Koreában 5000 szabadalmi bejelentést tettek, amely kicsit több mint a magyar, de nagyságrendi eltérés még nincs. A robbanás 2000-ben következett be. Ebben az évben éri el a koreai csapat az évi 100 000 szabadalmi bejelentési számot. Nálunk ekkor már a Horn Gyula kapitány által kinevezett Bendzsel Miklós az edző, a szabadalmi bejelentések száma pedig közel 5000 (főleg külföldiek, PCT útján).
Ezután már nincs megállás. A lejtőn. 2013-ban 701 szabadalmi bejelentés született Magyarországon (8 %-a külföldi). Ha ezret tekintünk gólnak, akkor kerekítve egy gólt rúgtunk. Koreában 2013-ban 204 589 szabadalmi bejelentést tettek (20 %-a külföldi), amely 205 gólt jelent. A 2013-as visszavágó eredménye: 205 : 1 Korea j
avára. Persze Dél-Korea, mert Északot még mi is verjük.
A jó válogatott titka az erős csapat. A Samsung 2013-ban Koreában 7700, az USA-ban pedig 4700 szabadalmi bejelentést tett, a nemzetközi bejelentéseinek száma pedig 700. Eközben az összes magyar cég és egyetem együttvéve csupán 200 szabadalmi bejelentést nyújtott be.
Hosszan lehetne elemezni az okokat, egyszer biztosan megteszi valaki. Az azért valószínű, hogy Korea is a külföldi tőke beengedésével és az olcsó munkaerőpiaca átengedésével kezdte. Valahol most mi is ebbe a jó irányba indultunk, persze magyarosan és EU-korlátokkal. De hadd folytassam véleményemmel, inkább csak szabadalmi szempontból. Hiszen 2000-ben a rendszer váltás-kája már 10 éves volt. Azóta mégis Koreában rendkívüli növekedés, nálunk meg masszív csökkenés van. Valaki, valamit azért nagyon elszúrhatott! Mert azt senki ne mondja, hogy a koreaiak kreatívabbak vagy okosabbak a magyaroknál! Az viszont örök igazság, hogy "fejétől bűzlik a hal".
Egy biztos, a szabadalmi bejelentések száma fontos mutatója az innováció hatékonyságának. Súlyos árat fizetnek azért a magyar fejlesztők, mert erre a "szakma" és a szakpolitika nem hívja fel a kellően figyelmet. Egyedül egy friss érdekvédelmi szervezetnél, a Magyar Szellemi Tulajdonvédelmi Egyesület honlapján láttam, hogy erre külön figyelmet fordítanak egy Szőke kapitány parabola kapcsán.
Mert aki nem tudja, hogy a le nem védett szellemi tulajdon közkinccsé válik, ha nyilvánosságra jut, az súlyos árat fizet, ha versenytársai lenyúlják ötletét. A kocsma mellől a lezáratlan biciklit is tilos ellopni! A nem védett találmányt azonban büntetlenül le lehet nyúlni. Sőt! Aki amatőr módon védeti le találmányát, az hamarosan arra is rá fog jönni, hogy a szabadalmi okirattal is kitörölheti, mert csak az a multi nem kerüli meg találmányát, aki nem akarja. Ezért is veszélyesek a feltalálói gittegyletek, mert elhitetik tagjaikkal, hogy ha belépnek, akkor ők segítenek a védelemben. Ennél már csak a linkmarketinges tanácsadócégekkel járhatunk rosszabbul. Véleményem szerint kontárok, magukba zárkózó, méregdrága (ettől még nem feltétlen lelkiismeretes) profik, felelősséget elhárító hivatal, és dilettáns miniszteri felügyelet jellemzi ma az innováció védelmét. Valami újra, paradigmaváltásra lenne szükség. Ugyanakkor hiába jön bárki azzal, hogy sz@rt sem ér a szabadalom. Van benne igazság, de nincs helyette jobb, nincs más, olyan mint a demokrácia, ezzel kell éljünk.
Hamarosan elemezni fogom, hol cseszték el. Most csak két apró vélemény fér még bele: ha a döntéshozókat félrevezetik az adatokat illetően, akkor úgy vélik, hogy nincs teendő. Bendzsel Miklós SZTNH edző sajtótájékoztatóján például orcátlanul sikerként állította be a 7 %-os szabadalmi bejelentés csökkenést „Megduplázódott hazánkban az új szabadalmak száma…” harsogja jelentése, és már szárnyal is a hír, mint Kusturica fátyla a Macska-jajban. Persze nem a magyar szabadalmak száma növekedett, hanem az európaiaké, amelyek külföldi korlátozó jognak tekintendők. Mintha egy meccsen a vesztes edző a győztes csapat szögleteihez hozzáadná a sajátját, és ezzel dicsekedne.
Az edző lemondott!!!?
No, nem a szabadalmi hivatal (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala - SZTNH) vezetése, vagy az őket felügyelő illetékes helyettes államtitkár. A koreai miniszterelnök mondott le. Mert egy súlyos kompbaleset kapitánya hibás intézkedéseket adott ki, és elhagyta hajóját, és talán a vízi mentők sem voltak elég gyorsak. Lemondását elfogadták. Pedig ő közvetlenül nem tehet semmiről. Ott így zajlanak a dolgok. Mi persze csodálkozunk, nem szoktunk ilyenhez.
De mi is történt a szellemi tulajdonvédelem magyar fellegvárában?
Bendzsel Miklósék - ahogy az ombudsman jelentése megállapítja - a magyar fejlesztők sokaságának titkait tették hozzáférhetővé több mint egy évig ipari kémek számára. Ez több mint egy évig, kb. 2400 ügyet érintett, a teljes magyar szabadalmi innovációt.
Mit tenne Korea?
Vajon mit szóltak volna Koreában, ha az ottani hivatali elnök alvállalkozóknak szervezi ki az ország legféltettebb innovációs titkainak őrzését?
Mit szóltak volna, ha az ottani szabadalmi elnök hibás koncepciót dolgozott volna ki a titkok őrzésére, miszerint azokat ugyanabban a nyílt adatbázisban kell őrizni, mint a nyilvános iratokat? És minderre 95 millió Ft-nak megfelelő közpénzt költött volna, amelyből 8 évig becsületesen lehetne programozni?
Mit szóltak volna, ha kiderül az, ami Magyarországon, hogy Bendzsel Miklós saját minisztereit is félrevezette, amikor hackerekre próbálta kenni hibáját? Mit szóltak volna, ha kiderül, hogy a lemondatását számon kérő parlamenti kérdésre ő maga válaszol, nevetségessé téve miniszterét?
Mit szóltak volna Koreában ahhoz az államtitkárhoz, aki akár a törvénysértésig elmenve asszisztál a hivatali elnöknek a szőnyegalásöprésben, őt bízza meg saját maga vizsgálatával, és aki levélben tagadja le a hatályos törvényt, bizonyítva, hogy azt elemi szinten sem ismeri? Ahogy ezt az ex-torgyánista Kiszely Katalin tette, cáfolva a hozzáférhetővé vált iratok nyilvánosságát?
Mit szóltak volna Koreában ahhoz, ha a komp kapitánya ellen még fegyelmit sem indítanak, de a szerencsétlenül járt iskolások igazgatóját a kapitány cinkosa egzisztenciavesztéssel sújtja?
Következmények nélküli hivatal?
Dél-Korea még nem vagyunk, de azért az ügyben már nálunk is fordult a kocka. Az SZTNH és a kamara eljárását az ombudsman alkalmasnak minősítette a "közigazgatásba, és ezen keresztül az államba vetett bizalom megingatására". Az SZTNH feljelentése nyomán a nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntették, és immár ellenük született feljelentés hatóság félrevezetése vétség gyanújával. Ugyancsak megkezdődött a nyomozás az SZTNH tevékenységével összefüggő bűncselekmények alapos gyanúja kapcsán.
Talán egy kicsit ezért is más Korea, ott még él a felelősségvállalás. Talán ott szűrik nárcizmus és hasonló személyiségzavarok ellen az országos szervek vezetőit. Talán ott nem hagyják évtizedekig edzőnek a bukott vezetőket. Talán ott nem vezetik félre a feletteseket. Talán ott olyan felettesek vannak, akik eleve nem hagyják magukat félrevezetni. Nem tudom.
Szabad Álom