Steve Jobs csak 2006-ban döbbent rá, milyen fontos a szabadalmaztatás. A tanulópénz 100 milló dollár volt, amelyet a Creative felé fizetett licencdíjként. Utána havonta egyeztetett szabadalmi ügyvivőjével, mit lehetne levédeni. Nos, már 3 éve, hogy a nagy úttörő, kiváló előadó és egyben az Apple alapítója és elnöke, Steve Jobs elhunyt. Gyarló emberekként gyakran vitatjuk mások sikerét, elért eredményeit, ezért természetesen Steve Jobs sem egyértelműen közkedvelt. Most nem is ebben a kérdésben szeretnénk elmerülni, hiszen ez a blog nem erről szól. Beszéljünk helyette a tényekről. Steve Jobs ideje alatt létrejött az iPod, iPhone, iPad, valamint a Macintosh számítógépek is megszülettek. Ezeknél a találmányoknál Steve Jobs valóban résztvett a megalkotásban, a szabadalmi bejelentésekben is feltalálóként szerepel. Nevéhez pontosan (az Európai Szabadalmi Hivatal adatbázisa szerint) 379 szabadalmi bejelentés fűződik, míg a jelenlegi vezérigazgató, Tim Cook neve egyetlen egy bejelentésben sincs megemlítve, olvashatjuk az sg.hu-n.
A cikk forrásai szerint egyébként még 2014. márciusban is nyújtottak be olyan anyagot, melynek Steve Jobs is a feltalálója. Természetesen, mint általában, nagy volt a kíváncsiság bennem, hogy miről is van szó, ezért utánanéztem. 2013. márciusában beadtak egy előzetes amerikai szabadalmi bejelentést (provisional application), majd ennek az elsőbbségét felhasználva nyújtották be egy évre rá (pontosan, egy nappal kevesebb, mint egy évre rá, hiszen 12 hónapon belül kell történnie) a teljes anyagot. Ez az előzetes anyag egyébként nem kell, hogy teljes legyen, viszont már annak benyújtása után is használhatják a kedvelt „patent pending” kifejezést marketing célokra. Az US2014277850 számú szabadalmi iratról van szó, mely címe alapján vezetéknélküli módon, elektronikai eszközzel való irányítást ismertet. Utánanézve azonban rájöhetünk, hogy Steve Jobs jachtjáról van szó, a Venus-ról, melyet iPaddel lehet kontrollálni. Ezt az 1. igénypont is bizonyítja: a vezetéknélküli technikán kívül ugyanis azt is megemlíti, hogy jármű irányításáról van szó, továbbá, hogy ez érintőképernyős eszközzel történik. A dokumentumot 2014 szeptemberében hozták nyilvánosságra, az, hogy kapnak-e rá oltalmat, a következő pár évben fog eldőlni.
Steve Jobs nevével ellátott legkorábbi dokumentum 1999-es elsőbbségű, és információk megjelenítésére szolgáló felhasználói felületet mutat be. A neve alatt megtalálható megoldások között számos számítástechnikai eljárást, számítógépet, mobiltelefont, töltőt, külső designt, telefontokot, de még épületet is találunk. Ezek közül szemezgettem, és mutatom be a legizgalmasabbakat az eredeti, szabadalmi dokumentumban dokumentált ábrák és fotók segítségével. Ezen a linken például megnézhetik az iPhone egyik, kép alapján iPhone 4-es formavédelmi mintaoltalmának dokumentációját, mely „elektromos eszköz” néven fut. Itt csak a külső megjelenítés számít, ezért igénypontokkal sem találkozhatunk a leírásban, csupán rajzokkal.
Ehhez igen hasonló ezért ez az irat, melyben egy régebbi iPhone designt látunk.
Amire talán senki sem gondolt, hogy még az iPhone csomagolását is levédték. Itt látható, és tölthető le az USD701757 számú irat, mely szintén formavédelmi oltalmat jelent. Steve Jobs 2006 után már rengeteg mindent levédetett, olyan apróságokat is, melyre talán más cég nem gondolna, például ez a csomagolási eljárás. Persze miért ne védjék le, ha egyszer tényleg új megoldás?
További kutatás eredménye az iMac, azaz asztali Apple számítógép formavédelmi oltalmi irata, ami itt nézhető végig.
A hordozható Apple gépek formavédelméről például itt láthatunk egy dokumentumot. Ezekben a benyújtott iratokban mind sok ábra van, jó nézegetni.
Természetesen az iPad és iPod sem maradhat ki a felsorolásból, az iPadnek itt található az eredeti irata, az iPod egyik verziójának pedig itt.
Egy utolsó érdekességet szeretnék bemutatni, mely nem más, mint a New York-i Apple üzlet külső kialakítása. A híres, üvegkocka épület bejelentése itt tekinthető meg, élőben pedig a Central Park dél-keleti sarkában. Azt már csak zárójelben merem megjegyezni, hogy az épület lépcsője is védve van.
Nem lehet vitatni, hogy az említett Apple termékek az azóta létrejött számítástechnikai termékekre rányomták bélyegüket, vagyis Steve Jobs találmányai valóban világmegváltóak. Természetesen feltételezhetjük, hogy a bejelentések nagy részénél csak tiszteletbeli a nevének a megemlítése, de még így is majdnem több a nevéhez fűződő találmány, mint az éves magyar bejelentések száma. Egyébként sajnálatos módon évről évre csökkennek hazánkban a szabadalmi bejelentések. Személy szerint hiszem, hogy a magyarokban is van feltaláló erő, és mi törekszünk is arra, hogy segítsük a magyar feltalálókat. Többek között ez a blog is azért született, hogy ezt a titokzatos szabadalmi témát közelebb hozzuk az emberekhez, és érthetően, szórakoztatóan magyarázzunk az érdeklődőknek. Ebből a célból született egy könyv is, mely szintén ezt a témát, a kezdeti lépéseket, a szabadalmaztatás folyamatát írják le érdekes példákkal és rengeteg képpel illusztrálva. Egy apró megjegyzést persze a kételkedőknek is muszáj vagyok megtenni: persze, egy szabadalom önmagában nem sokat ér. Ha egy találmány életképes, akkor viszont elengedhetetlen.
Utolsó hírmorzsa: az Apple üzletek belső kialakítása védjeggyel van védve, erről nyáron jelent meg cikkünk, itt olvasható.
Pintz Zsófia
Pintz és Társai
Szabadalmi, Védjegy és Jogi Iroda
www.szabadalmi.hu